28.1.14

rice pudding and life

My daughter Zeynep Erva is now at 
2nd grade. The schools are in holiday for two weeks and she has to read two books and does her homeworks during this holiday.. Time is not pass easily in these days but i am sure i'll survive! :)

 Unbelieveable but my moms roses are in these shape ,because of the hot days i guess.. I supose roses  thought that  it is spring already :/

I feel like a cat somedays i want to roll on with yarns up and down :) i crocheted three new birds with moustaches they are already listed at the shop here and here and here.


yesterday sister in law came to stay a week at mother in law i cooked quince desert and visited her.


 And today cooked rice pudding Sütlaç for dinner.. It is the second time i have cooked sutlac in my entire life. This time added lemon zest too, not tested yet hope it is delicious!


Şöyle bir özet geçersek şayet, okullar iki haftalık tatilde.. Okunacak kitaplar,ödevlerle ZE ugraşadursun ben de bu kısın ilklerini yapmaya devam ediyorum mutfakta .. Ayva tatlısı yaptım dun ama biraz dibi tuttu yine de kaymakla gayet lezzetli oldu.. Bugün de sütlaç pişirdim bu sefer daha güzel tuttu sanki- ikinci denemem-.. 

Dişçiye randevu aldım yarına, uzun bir maraton beni bekliyor tatil suresince diş sağlığıma da kavuşmayı umuyorum bu arada bir kac dr.a daha gitmem gerekecek ama sırayla inşallah..

Örgülerde son gaz devam etmekte.. üç yeni kus dükkanda yerini aldı. Şimdi bir arkadaşımın isteği doğrultusunda yenilerine başlayacağım.. 

Wish me luck!

Love,


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder